چرا استفاده از درب دوجداره مهم است؟

چرا استفاده از درب دوجداره مهم است؟

اکثر مردم در مقطعی از زندگی خود اصطلاح “دو جداره” را شنیده‌اند ولی شاید با عملکرد آن آشنا نباشند یا تفاوت آن را با پنجره و درب های تک جداره نداند. در این مقاله توضیحات کاملی در رابطه با درب دوجداره و نحوه کار آن آمده است.

یک درب دوجداره، مشابه پنجره های دو جداره، دارای دو لایه شیشه است که توسط یک فضای مهر و موم شده از هم جدا شده‌اند و با گازی مانند آرگون پر شده است. این ساختار عایق را افزایش می دهد و مزایایی مانند بهبود بهره وری انرژی و عایق صدا را ارائه می دهد.

چرا باید از درب دوجداره استفاده کنیم؟

همانطور که در بالا گفتیم درب دوجداره دارای دو شیشه با یک محفظه گاز آرگون در بین آنها می‌باشد، بنابراین گرما به این راحتی از آن عبور نمی‌کند و همانطور که انتظار دارید، گرمای بسیار کمتری در خانه‌هایی با درب دوجداره از دست می‌رود، پس اگر درب‌های شما دوجداره هستند، اتلاف انرژی کمتری خواهید داشت و از هزینه های قبوض شما کاسته می‌شود.

درب دوجداره نه تنها به دلیل کارایی حرارتی گزینه بهتری است، بلکه ایمن‌تر نیز می‌باشد و از آنجایی که در این درب ها دو شیشه وجود دارد، شکستن آن سخت‌تر بوده و امنیت بیشتری به منزل شما می بخشد.

نکته مهم دیگری که در مورد استفاده از درب های دوجداره وجود دارد، کاهش سر و صدای بیرونی می‌باشد. اگر در یک منطقه مسکونی شلوغ زندگی می کنید، این ویژگی بسیار ارزشمند است.

درب دوجداره از چه چیزی ساخته شده است؟

شاید برای شما هم سوال شده باشد که این نوع درب ها از چه اجزایی ساخته شده‌اند. در زیر اجزای اصلی درب دوجداره را بررسی می کنیم.

  • دو شیشه: یک درب دوجداره از دو شیشه تشکیل شده است. ضخامت این شیشه‌ها ممکن است متفاوت باشد و می‌توانند ویژگی های خاصی از جمله رنگ یا درجه Low-E (کم گسیل) متفاوتی داشته باشند.
  • اسپیسر: این دو شیشه توسط یک سیستم فاصله ساز که با نام اسپیسر شناخته می‌شود، از هم جدا شده‌اند. این فاصله بین دو شیشه شکاف ایجاد کرده و یک هوای عایق یا فضای پر از گاز را تشکیل می‌دهد.
  • گاز بین دو شیشه (اختیاری): در برخی موارد، فضای هوایی بین شیشه‌ها ممکن است با گازهایی مانند آرگون یا کریپتون پر شود. استفاده از این گازها باعث افزایش بیشتر خواص عایق درب می‌شود و از اتلاف انرژی جلوگیری می‌نماید.
  • سیلینگ: آب بندی یا همان سیلینگ درب دوجداره، برای جلوگیری از ورود هوای بیرون به داخل و حفظ خواص عایق هوا بسیار مهم می‌باشد.

برای شناخت انواع پنجره دوجداره مقاله انواع پنجره دوجداره را مطالعه نمایید.

ویژگی‌های درب دوجداره

حال که در مورد اجزای درب دوجداره صحبت کردیم و اجزای آن را مورد بررسی قرار دادیم، نوبت آن رسیده است که ببینیم این درب‌ها چه ویژگی‌هایی دارند.

بهبود عایق: همانطور که در بالا گفتیم، فضای پر از هوا یا گاز بین شیشه‌ها به عنوان یک مانع عمل می‌کند و باعث کاهش انتقال گرما بین داخل و خارج ساختمان می‌شود. این اتفاق به حفظ دمای پایدارتر در داخل خانه کمک می‌نماید.

پیشنهاد مطالعه: پروفیل UPVC چیست و چه مزایایی دارد؟

بهره وری انرژی: درهای دوجداره با به حداقل رساندن اتلاف گرما در فصول سردتر و انتقال کمتر گرما به داخل خانه در فصول گرم‌تر به کارایی انرژی کمک می‌کنند و در نتیجه منجر به کاهش مصرف انرژی شده و از هزینه‌های شما می‌کاهد.

عایق صدا: وجود چندین لایه شیشه و عایق هوا یا گاز، عایق صوتی موثری را ایجاد می‌کند. پس اگر در مناطق شلوغ زندگی می‌کنید، برای داشتن محیط داخلی آرام‌تر استفاده از درهای دوجداره را در نظر داشته باشید.

کاهش تراکم: تراکم زمانی اتفاق می‌افتد که هوای گرم با یک سطح سرد تماس پیدا کند. شیشه دوجداره با حفظ دمای شیشه داخلی گرم‌تر به کاهش تراکم در سطح داخلی درب کمک می‌نماید.

کاهش اشعه UV: درهای دوجداره را می‌توان به گونه‌ای طراحی کرد که بخش قابل توجهی از اشعه ماوراء بنفش (UV) را مسدود کنند. این ویژگی از اثاثیه داخلی، کفپوش‌ها و آثار هنری در برابر اثرات مخرب قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید محافظت می‌کند.

به طور کلی، درب‌های دوجداره راه‌حلی مؤثر برای راحت‌تر کردن محیط زندگی یا کار هستند. فقط فراموش نکنید که تمامی مزایای این نوع درب‌ها به عواملی مانند کیفیت مواد مورد استفاده، طراحی درب و شرایط آب و هوایی بستگی دارد. همچنین اگر نیاز به مشاوره دارید، می‌توانید با تیم پیرامید وین تماس حاصل نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا