دلایل عبور صدا از پنجره دوجداره

دلایل عبور صدا از پنجره دوجداره

یکی از اصلی ترین دلایل نصب پنجره دوجداره در هر سازه ای، جلوگیری ازآلودگی صوتی است؛ اما گاهی پنجره های دوجداره به درستی نقش عایق صوتی را ایفا نمی‌کنند. ما قصد داریم در این مقاله دلایل عبور صدا از پنجره دوجداره را برایتان بیان کرده و بگوییم آیا هر پنجره دوجداره‌ای عایق صوتی است؟ یا خیر و در ادامه، راهکار رفع این مشکل را ارائه کنیم.

عبور صدا از پنجره دوجداره

علت عبور صدا از انواع پنجره دوجداره را میتوان به دو عامل اصلی وابسته دانست. عامل اول عبور صدا از پنجره دوجداره، فضای خالی مابین دو شیشه پنجره بوده که قادر است به عنوان یک مسیر جهت عبور صدا عمل کند. عامل دوم را هم میتوان کیفیت متریال مورد استفاده در پنجره دانست؛ اگر متریال مصرفی در ساخت پنجره از کیفیت پایینی برخودار باشد، بی شک عایق خوبی برای آلودگی صوتی نخواهد بود. لازم به ذکر است که، عوامل دیگری همچون تعویض پنجره قدیمی با پنجره دوجداره جدید هم تاثیر قابل توجهی در عایق بودن دارد.

در نهایت برای داشتن یک پنجره دوجداره که عایق خوبی برای آلودگی صوتی باشد، باید حتما از متریال بسیار با کیفیت استفاده شود و فاصله ی مابین شیشه ها بایدبه حداقل برسد.

دلایل عبور صدا از پنجره دوجداره

عبور صدا از پنجره دوجداره دلایل مختلفی دارد که با بررسی اصولی پنجره دوجداره خود می‌توانید به راحتی به این موارد پی برده و مشکل را رفع کنید تا پنجره عایق گردد. در ادامه به چند مورد از این دلایل اشاره خواهیم کرد:

  • کیفیت پایین متریال مصرفی
  • اندازه گیری نادرست شیشه
  • رگلاژ (تنظیم) نبودن لولا پنجره
  • استفاده از شیشه نامناسب
  • عدم تزریق فوم پلی اورتان
عبور صدا از پنجره دوجداره

کیفیت پایین متریال مصرفی

متریال مصرف شده در زمان ساخت پنجره، از حساسیت بالایی برخوردار است؛ چراکه متریال و یراق‌آلات پنجره قادر است تاثیر زیادی بر عایق بودن پنجره در برابر آلودگی صوتی بگذارد. یراق‌آلات باکیفیت، به راحتی و بدون مشکل در جای خود قرار خواهد گرفت و مانع از عبور صدا می‌شود.

 اگر یراق‌آلات پنجره دوجداره دارای کیفیت پایینی باشد، ممکن است علاو بر عدم جلوگیری از آلودگی صوتی، باعث بروز مشکلات دیگری از جمله نشت هوا، ورود گرد و غبار، و شکستن شیشه ها شود.

اندازه گیری نامناسب شیشه

فاصله بین شیشه ها تاثیر مستقیم در جذب آلودگی صوتی دارد. اگر که اندازه‌گیری شیشه ها به درستی صورت نگیرد، این امکان وجود دارد که بین شیشه ها و فریم پنجره فاصله افتاده و این فاصله می‌تواند باعث عبور صدا شود. فاصله ما بین شیشه ها باید حدودا 5 تا 15 سانتی متر باشد تا تاثیر خود را بر جذب صدا داشته باشد.

رگلاژ (تنظیم) نبودن لولا پنجره

از معمول ترین دلایلی که باعث عبور صدا از پنجره دوجداره میشود، عدم رگلاژ یا تنظیم نبودن لولا پنجره ها است. وظیفه باز کردن، بستن و اتصال پنجره قاب برعهده لولا ها است؛ به سبب همین امر اگر لولا ها به خوبی رگلاژ نشده باشند، این امکان وجود دارد که بین لنگه و فریم فاصله ایجاد شود و همین فاصله باعث عبور صدا از پنجره دوجداره است.

برای رفع این مشکل کافیست تا گوش خود را به لولا نزدیک کرده و در صورت شنیدن صدا از آنجا، با استفاده از یک آچار آلن اقدام به رگلاژ کردن لولا ها کنید تا این مشکل رد شدن صدا از پنجره UPVC را برطرف کنید. قبل از هر اقدامی اول مطمئن شوید که لولای پنجره معمولی نباشد، چون لولا های معمولی قابل رگلاژ نیستند.

رگلاژ (تنظیم) نبودن لولا پنجره

استفاده از شیشه نامناسب

یکی دیگر از دلایل عبور صدا از پنجره دوجداره، شیشه نامناسب است. از آنجایی که شیشه هایی با ضخامت بالا فضای بیشتری در بین لایه های خود دارند؛ در برابر صدا عایق های بهتری هستند. برای کاهش هرچه بیشتر صدا، شیشه هایی که ضخامت آنها 6 میلی متر و بالاتر باشد مناسب هستند. شیشه های معمولی جذب صدای کمی دارند و به همین علت، پیشنهاد ما به شما استفاده از شیشه های لمینت و رفلکسی است که بخاطر وجود لایه میانی جذب صدای بسیار بالاتری دارند.

عدم تزریق فوم پلی اورتان

ماده پلی اورتان یک عایق قوی است که در برابر صدا و هوا بسیار خوب عمل میکند. فوم پلی اورتان در زمان ساخت پنجره دوجداره، بین فریم و شیشه ها تزریق خواهد شد. زمانی که این ماده به درستی و یا به کلی تزریق نشده باشد، باعث ایجاد فاصله بین شیشه و فریم میشود که این فاصله باعث عبور صدا از پنجره دوجداره است.

استاندارد شیشه دوجداره

  • در کارخانه و توسط دستگاه های صنعتی برش خورده باشد.
  • از دوجدار غیر همسان و با ضخامت های 4 و 6 میلی متر ساخته شده باشد.
  • فاصله بین دو جدار با توجه به مدل لولا بین 5 تا 15 میلی متر باشد.

سخن آخر

پنجره دوجداره باید از لحاظ کیفیت ساخت و متریال در بالاترین کیفیت قرار داشته باشد؛ همچنین اصلی ترین شرط عایق بودن پنجره دوجداره در برابر صدا این است که، به درستی در جای خود قرار بگیرند تا هیچ گونه صدا و انرژی از آن عبور نکند.

حتما در انتخاب شیشه دوجداره خود دقت کنید و از شیشه های مرغوب استفاده کنید تا بعد ها مجبور به پرداخت هزینه های اضافه تر نشوید. ما در پیرامید وین همواره محصولات و خدمات با کیفیت را ارائه میکنیم تا بعد ها دچار هزینه های اضافه تری نشوید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا