دلایل زرد شدن پنجره UPVC + ترفند سفید کردن

دلایل زرد شدن پنجره UPVC + ترفند سفید کردن

با انتخاب و خرید محصولات بی کیفیت و ارزان، باید در انتظار زرد شدن پنجره یو پی وی سی خود در چند سال اول باشید. اصلی ترین دلایل زرد شدن پنجره UPVC، متریال بی کیفیت مورد استفاده در ساخت این نوع از پنجره هاست. البته لازم به ذکر است که اگر پنجره های با کیفیت و مناسب هم بیش از انداره در برابر اشعه UV آفتاب قرار بگیرد، کم‌کم تغییر رنگ داده و به سمت زرد رنگ شدن میرود.

ما در این مقاله قصد داریم تا به شما ترفند های سفید کردن پنجره دوجداره UPVC را آموزش دهیم، تا بتوانید از این در و پنجره ها برای سال های طولانی استفاده کنید.

عوامل زرد شدن پنجره UPVC

از اصلی ترین دلایل زرد شدن پنجره دوجداره UPVC، می‌توان به چهار عامل زیر اشاره داشت.

  • استفاده از متریال بی کیفیت
  • نکندن برچسب های محافظ پس از نصب
  • عدم وجود تثبیت کننده رنگ
  • عدم گردگیری و شستشو

استفاده از متریال بی کیفیت

در بین چهار عامل بالا که ذکر کردیم، مهم ترین دلیل زرد شدن پنجره UPVC، استفاده از پنجره دوجداره با متریال بی کیفیت در ساخت است. نحوه ساخت همه ی پنجره های UPVC به یک صورت است؛ اما در زمان تولید کیفیت این محصولات دستخوش تغییراتی خواهند شده که باعث افت کیفیت در ساخت آنها می‌شود. این دقیقا همان دلیلی است که باعث ارزان‌تر شده این مدل از پنجره های UPVC میشود. به عبارتی کیفیت را فدای قیمت محصول کرده تا سازندگان بتوانند قیمت محصول خود را پایین‌تر بیاورند.

برای اینکه از زرد شدن پنجره خود جلوگیری کنید، حتما در زمان انتخاب محصولی را انتخاب کنید که از لحاظ کیفیتی در بالاترین حد قرار بگیرد.

اگر نمی‌دانید برای خرید یک پنجره دوجداره چه نکاتی را باید در نظر داشته باشید، مقاله زیر را حتما بخوانید.

10 نکته در مورد درب و پنجره‌های UPVC که باید بدانید

نکندن برچسب محافط پس از نصب

نکدن برچسب در این محصول نه تنها باعث نو ماندن آن نمیشود، بلکه باعث زرد شدن هرچه زودتر این محصول می‌شود!

طبق عادت سنتی، ایرانیان علاقه ای به کندن برچسب های محافظ و تبلیغاتی یک محصول ندارند. زیرا عقیده دارند که محصولشان تازه تر باقی میماند؛ در مورد پنجره های UPVC باید گفت که اگر این برچسب هارا نکنید، به مرور زمان مواد تشکیل دهنده این چسب ها سمت زرد شدن رفته و باید گفت تا حد زیادی این زردی، دائمی خواهد بود. بنابراین حتما پس از نصب این برچسب هارا بکنید.

نکندن برچسب محافط پس از نصب

عدم وجود تثبیت کننده رنگ

به دلیل شرایط جوی حاکم بر کشور ما ایران، آفتاب تقریبا همیشه و در همه جای ایران وجود دارد. وجود آفتاب هم به این معناست که پنجره های دوجداره ساختمان همواره در معرض اشعه UV قرار دارند. تنها راه جلوگیری از زرد شدن پنجره ها در این مورد استفاده از تثبیت کننده رنگ در زمان ساخت پنجره است. وجود تثبیت کننده رنگ از عواملی است که تولید کننده برای بالاتر بردن کیفیت تولید و حفظ سفیدی پنجره های خود باید از آن استفاده کند.

وجود تثبیت کننده های رنگ بر روی پروفیل باعث بازتاب حداکثری این اشعه می‌شود.

عدم گردگیری و شستشو

ترفند سفید کردن و سفید ماندن این پنجره ها و جلوگیری از زرد شدن پنجره UPVC در گردگیری و شستشو است؛ انباشته شدن خاک و گرد و غبار بر روی پروفیل باعث زردی و ایجاد لک بر روی بدنه آن می‌شود. برای جلوگیری از این اتفاق بهتر است تا با استفاده از یک پارچه نخی سفید گرد و غبار را از بین ببرید. بعد از پاک کردن اولیه، نقاطی که همچنان دارای لک هستند را با آب ولرم همراه مقداری کف را با پارچه نخی سفید بر روی محل بکشید. توجه داشته باشید که نباید از وایتکس، سفید کننده و شوینده هایی از این قبیل استفاده کنید. در نهایت با یک پارچه نخی سفید تمیز، اقدام به خشک کردن پنجره کنید.

عدم گردگیری و شستشو
عدم گردگیری و شستشو

سخن آخر

در پایان لازم به ذکر است که، انتخاب پنجره با کیفیت و دارای متریال مناسب تا حد زیادی برای رفع مشکل زرد شدن پنجره UPVC، به شما کمک خواهد. بنابراین کیفیت را قربانی ارزانی نکنید.

در هنگام شستشو هرگز از موادی مثل وایتکس یا انوع سفید کننده ها استفاده نکنید. همچنین سعی کنید تا گردگیری و شستشو را در فواصل زیاد انجام ندهید و به صورت متوسط هر 50 یا 60 روز اقدام به نظافت پنجره های خود کنید تا عمر زیادی داشته باشند.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا