تفاوت پنجره سه‌جداره و پنجره دوجداره در چیست؟

تفاوت پنجره سه‌جداره و پنجره دوجداره در چیست؟

شاید در نگاه اول پنجره های دوجداره و سه جداره با یکدیگر تفاوت چندانی نداشته باشند. اما در این مقاله به بررسی تفاوت پنجره سه‌جداره و پنجره دوجداره خواهیم پرداخت.

تعداد شیشه‌ها

اصلی ترین تفاوت میان پنجره سه‌ جداره و پنجره دو‌جداره، تعداد شیشه های مورد استفاده در هر یک از این پنجره ها می‌باشد. پنجره های سه‌جداره همواره از سه شیشه تشکیل شده، بنابراین یک شیشه از پنجره های دوجداره بیشتر است همین امر باعث افزایش عایق‌بندی و کنترل و صرفه جویی در مصرف انرژی می‌شود.

آلودگی صوتی

شیشه های سه‌جداره به دلیل برخورداری از یک شیشه بیشتر نسبت پنجره های دوجداره از میزان عایق‌بندی بهتر و بالاتری نسبت به پنجره های دوجداره برخوردار هستند که از ورود سروصدا به محیط داخل جلوگیری می‌کنند.

عایق دما

با وجود این که پنجره های دوجداره و سه جداره عایق دما هستند، اما میزان عایق‌بندی آنها با یکدیگر متفاوت بوده و فرق دارد. پنجره های سه‌جداره در مقایسه با پنجره های دوجداره به نسبت ۴۰ درصد عایق دمای بیشتری داشته و همین امر نشانگر عایق‌بندی مناسب آن می‌باشد.

عایق گردوغبار

شیشه پنجره های سه‌جداره کاملا ایزوله هستند تا از ورود هرگونه گرد و غباری جلوگیری کنند. وجود یک شیشه اضافی نسبت به پنجره های دوجداره به میزان بسیاری موثر بوده و عایق بودن پنجره سه‌جداره در برابر گرد و غبار و ریز گردها را تضمین می‌کند.

امنیت بیشتر

با وجود این که پنجره دوجداره از امنیت قابل توجهی برخوردار هستند، ولی پنجره های سه‌جداره به دلیل داشتن قسمت های اضافی در مقایسه با عوامل بیرونی از امنیت و مقاومت بالایی برخوردار می‌باشند.

محل استفاده

به دلیل عایق بندی بالای پنجره سه‌جداره معمولا از این پنجره‌ها در مناطقی با آلودگی صوتی و مناطق سردسیر استفاده می‌شود.

ضخامت شیشه‌ها

به صورت کلی پنجره های دوجداره و سه‌جداره از لحاظ ضخامت شیشه‌ها با یکدیگر متفاوت هستند که این موضوع با مشاهده هم بدست می‌آید. پنجره های دوجداره دارای ضخامت ۴ یا ۶ هستند، در حالی که شیشه های سه‌جداره علاوه بر داشتن این دو نوع ضخامت دارای ضخامت نوع سومی بوده و شیشه ما بین آنها دارای ضخامت ۴ می‌باشد.

قیمت

پنجره های سه‌جداره در مقایسه با پنجره های دوجداره قیمت بالایی داشته که دلیل آن استفاده از شیشه و اجزای اضافی می‌باشد که در کنار افزایش کیفیت و عایق‌بندی، افزایش قیمت را نیز دارد. همچنین برای دریافت مشاوره رایگان و کسب اطلاعات در رابطه با قیمت دقیق این نوع پنجره‌ها با مشاورین پیرامید وین تماس حاصل نمایید.

عمق قاب‌ها

از تفاوت های دیگر پنجره های سه‌جداره و دوجداره، عمق واحد های جداره و قاب‌ها است. این تفاوت طبق استاندارد در پنجره های دوجداره ۲۸ میلی‌متر در پنجره های سه‌جداره ۳۶ میلی‌متر می‌باشد. عمق اضافی در واحد پنجره های سه‌جداره بیانگر این است که شیشه های سه‌جداره به قاب های موجود مقاوم سازی نشده و امکان اضافه سازی در آنها به صورت همیشگی وجود ندارد.

پنجره دوجداره یا سه‌ جداره بهتر است؟
پنجره دوجداره یا سه‌ جداره بهتر است؟

پنجره دو جداره یا سه‌ جداره بهتر است؟

همانطور که گفته شد و مشخص می‌باشد، پنجره دوجداره از دو لایه شیشه و پنجره سه‌جداره از سه لایه شیشه تشکیل شده است. به دلیل وجود یک لایه اضافی در پنجره های سه‌جداره تا ۵ برابر نسبت به پنجره های معمولی و ۳ برابر نسبت به پنجره های دوجداره موثر است.

همچنین از نظر حرارتی پنجره های دوجداره ۴۰ درصد کارآمدتر و دارای درجه استاندارد C هستند. در حالی که پنجره های سه‌جداره ۶۰ درصد کارآمدتر بوده و دارای درجه استاندارد A+ می‌باشند.

به علاوه پنجره های سه‌جداره در مناطقی با آلودگی صوتی و رطوبت بالا مناسب بوده و گزینه مناسبی برای این مناطق هستند.

تعویض پنجره قدیمی با دوجداره بدون تخریب در ۱ روز

پنجره های سه‌ جداره رتبه بندی بازده انرژی بهتری دارند؟

طبق مقررات ساختمانی تمامی پنجره های ساختمان باید رتبه بندی بازده انرژی A+ تا G را رعایت کرده و حداقل درجه آنها تا C باشد. این رتبه بندی بازده انرژی طبق بازده حرارتی کل پنجره، نشست هوا و… محاسبه شده که رتبه برتر A+ به پنجره های سه‌جداره تعلق می‌گیرد.

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا